Ali Mahir Başarır: “Ana Konteyner Limanı Projesi’nin Mersin’den alınıp Adana’ya kaydırılması stratejik açıdan yanlış bir hamle olacaktır”

CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, Ana Konteyner Limanı Projesi’yle ilgili yazılı açıklama yaptı. Projenin Adana’nın Yumurtalık ilçesine alınmasıyla ilgili “Bu projenin Mersin’den alınıp Adana’ya kaydırılması stratejik açıdan yanlış bir atılım olacaktır” dedi.

Başarır, şunları tabir etti:

  • Bu proje hem Mersin’in kalkınması hem de istihdamın sağlanması bakımından Mersin için epey kıymetlidir. Ayrıyeten Mersin’deki işsizlik oranının bir nebze olsun azalması için değerlidir. Bu projenin neden Mersin’e yapılmasını istemiyorlar anlamıyorum. Biz her vakit Mersin’in bir cazibe merkezi haline getirilmesini dilek ettik. Bunun için turizmin geliştirilmesi, ulaştırma kesiminin geliştirilmesi üzere birçok teklifte bulunduk. Bu projenin Mersin’e kazandırılması Mersin’de kişi başına düşen ulusal gelirin artmasına sebep olacaktır.

“BU ATAK STRATEJİK AÇIDAN YANLIŞ BİR HAMLE”

  • Mersin bilindiği üzere tüm dünyada memleketler arası aktarma limanı olarak yer almaktadır. Tıpkı vakitte jeostratejik bakımdan da hayli değer arz etmektedir. Bu projenin Mersin’den alınıp Adana’ya kaydırılması stratejik açıdan yanlış bir atak olacaktır. Neden Mersin’e yatırım yapmıyorsunuz? Mersinliler ile alıp veremediğiniz nedir? Kelam konusu limanın Yumurtalık’a aktarılmasının münasebetleri nelerdir? Lütfen yetkililer çıkıp bunu açıklasınlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir