Bakan Soylu, İzmir depreminden sonra yaşadıklarını anlattı! ‘Giderseniz iyi olur, çocuklar ürkmüştür’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet eski Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun Adapazarı’nda merhum eşinin isminin yaşatılması hedefiyle yaptırdığı Zümrüt Müftüoğlu Aile Sıhhat Merkezi’nin açılışına katıldı. Merasime Bakan Soylu ile birlikte Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, İsmail Müftüoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Merasimde konuşan İsmail Müftüoğlu, “Elbette beşerler fanidir, baki olan bıraktıkları yapıtlardır. İnsanoğlu bu fani dünyada eline geçirdiği imkanları yalnızca kendi nefsi için değil, fırsat buldukça diğerlerine da bu hizmetleri sunmakla mükellef olduğu inancına sahip bir ağabeyinizim ben. Münasebetiyle, bir eser meydana gelmiştir. Bunun sahibi biz değiliz, Cenabıhak lütfetti, biz vasıta olduk. Bugünkü bu eser, hepinizin çabası ile bir ortaya geldi” dedi.

‘1 SAAT İÇERİSİNDE İZMİR’E İNTİKAL ETTİK’

İzmir’de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki sarsıntısı haber almalarının akabinde yaşananları anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu gece sabaha karşı 03.29’da İzmir’de 4.9 büyüklüğünde bir sarsıntı oldu. AFAD liderimiz aradılar, ben de çabucak telefona yanıt verdim. Genel durumu aldıktan sonra değerli Cumhurbaşkanımızı 03.45-03.50 üzere arayarak bilgi arz ettim. Dedim ki, ‘Burada bir zelzele oldu. İzmir’de’ dedim. Kendileri, ‘Giderseniz düzgün olur’ dedi. ‘Milletimiz, çocuklar ürkmüştür. Bu vesileyle orada devletin bulunmasında yarar vardır’ dedi. Biz de, hem AFAD liderimizle, hem ilgili genel müdür arkadaşlarımızla, ilgili milletvekili arkadaşlarımızla birlikte 1 saat içerisinde oraya intikal ettik. Bu bir saati şunun için söylüyorum. Bu sorun çok değerli bir sorun. Türkiye o hale geldi ki, burası zelzele geçiren, zelzelenin acılarını yaşayan ve her afette şahit olduğum üzere sarsıntısı yaşadığı an insanların nereye koşuşturdukları aşikâr olmayan, kıyametle dünya ortasında bir hali hisseden ve tıpkı vakitte yüzündeki kaygıyı ve ümitsizliği her haliyle anlayabildiğimiz bir tabloyla insanoğlu karşı karşıyadır. Çocukluğumuzdan beri hepimiz şunu duyduk. Siyah beyaz televizyonlar olur, mikrofonlar uzanır. Beşerler çaresizdir. Devlet günler sonra sarfiyat. Zira bazen yansıdan korkar, bazen bir eza oluşabileceğinden tasa eder. Türkiye bilhassa bu deneyimleri ve bu acıları yaşadıktan sonra, 21’inci yüzyılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Simav ve Van zelzeleleri dahil olmak üzere, ‘Nerede bu devlet?’ lafını söylettirmedi” diye konuştu.

‘SON 4 YILDA DÜNYADA EN ÇOK İNSANİ YARDIM YAPAN ÜLKEYİZ’

Türkiye’nin yurt dışında yaptığı yardımlardan bahseden Bakan Soylu, “AFAD Başkanımız 2 ay evvel Lübnan’a gitti. Lübnan’da birçok temasta bulundu. Milletimizi çok seviyorlar. Bizim onlarla diğer bir kardeşliğimiz var. Orada bizi şöyle tanım ediyorlar. Denizin gerisindeki uygunluklar ülkesi, denizin gerisindeki yeterlilikler milleti, denizin gerisindeki yeterlilikler başkanı. Bunlar kolay elde edilecek tarifler değil. Hiçbirisi değil. Geçen yıl Afganistan’da Taliban geldi. Yoksulluk var, kış var. Oturduk, tüm sivil toplum örgütleriyle ‘Acaba bu beşerler bu kışı nasıl geçirecek?’ diye düşünüyoruz. Bir kadro tartışmalar yapılabilir, fakat şunu tabir edeyim, geçen yıl o tarihten itibaren daima Afganistan’a güzellik trenlerimiz gidiyor. Oradaki insanlara, orada bulunanlara, oradaki fakirlere. Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın hiçbir yerini yalnız bırakmayan büyük bir milletin evlatlarıyız. Son 4 yılda dünyada en çok insani yardım yapan ülkeyiz. Biz Amerika’dan varlıklı değiliz. Almanya’dan da güçlü değiliz. Fakat hayrı, mazluma el uzatmayı bilen büyük bir milletiz. Bu bize ecdadımızın mirasıdır. Bu bize bırakılan büyük bir emanettir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir