Başbakan dayanmıyor: İngiltere’de ilk aday belli oldu!

İngiltere’de eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, 20 Ekim’de istifa eden Başbakan Liz Truss’ın yerini almak için parti içerisinde başlayan liderlik yarışına katılacağını resmen duyurdu.

Sunak, Twitter’dan yaptığı açıklamada, İngiltere’nin “derin bir ekonomik krizle” karşı karşıya olduğunu belirterek, “Partimizin artık yapacağı seçim, gelecek jenerasyon İngiliz halkının, evvelkinden daha fazla fırsata sahip olup olmayacağına karar verecek.” tabirlerini kullandı.

Bu nedenle, iktidardaki Muhafazakar Partinin yeni lideri ve aynı zamanda ülkenin Başbakanı olmak için adaylığını koyduğunu açıklayan eski Maliye Bakanı Sunak, “Ekonomimizi düzeltmek, partimizi birleştirmek ve bunu ülkemiz için yapmak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Liz Truss’ın istifasının ardından başlayan parti içerisindeki liderlik yarışına katılabilmek için bu sefer adayların öncelikle en az 100 Muhafazakar Parti milletvekilinin takviyesini alması gerekiyor.

Rishi Sunak’ın adaylığını ilan etmeden evvel en az 124 milletvekilinin takviyesini aldığı, öte yandan, Sunak dışında resmen adaylığını açıklayan bir öteki isim Muhafazakar Partinin Meclis Grup Başkanı Penny Mordaunt’un ise 23 milletvekilinin takviyesini aldığı biliniyor.

Sunak, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da parti liderliğinden istifasının akabinde da liderlik yarışı için adaylığını koymuş lakin oylama sonucu Liz Truss karşısında mağlubiyete uğramıştı.

BORİS JOHNSON’IN DA RESMEN ADAYLIĞINI AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Parti liderliği ve birebir vakitte ülkenin yeni Başbakanı olmak için yarışa katılacaklar ortasında eski Başbakan Boris Johnson’ın da ismi öne çıkıyor.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki tatilini yarıda keserek İngiltere’ye dönen Johnson, şimdi resmi olarak adaylığını açıklamasa da eski Başbakan’ın liderlik yarışına katılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak, Kovid-19 salgını sırasında Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen Johnson’ın, soruşturmanın sonucuna nazaran parlamentodan ihraç edilme ya da milletvekilliğinden atılma mümkünlüğü da bulunuyor.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK? 

Parti içerisinde başlayan liderlik yarışına katılmak için adayların yarın TSİ 16.00’ya kadar en az 100 milletvekilinin dayanağını alması gerekiyor.

100 milletvekili dayanağını birden fazla adayın alması durumunda, yarın saat TSİ 17.30-19.30 arasında Muhafazakar Parti milletvekilleri ortasında oylama yapılacak ve sonuçlar 20.00’de açıklanacak.

Üç adayın olması durumunda ise en az oyu alan kişi elenecek ve son iki aday ortasında TSİ 20.30-22.30 ortasında bir oylama daha yapılacak ve oylama sonucu TSİ 23.00’de açıklanacak.

Bu süreçten sonra hala iki aday kalırsa, bu kez Muhafazakar Parti üyeleri, bu iki isim ortasında çevrim içi oy kullanacak ve oylama sonuçları 28 Ekim’de açıklanacak.

Partiden tek bir aday çıkması durumunda ise ülkenin yeni başbakanı bu hafta başında belirli olabilir.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir