Darbe girişimi yolunda 28 Şubat etkisi… Can Tuncay FETÖ soruşturmalarının bilinmeyen ayrıntıları anlattı

FETÖ’nün TSK içindeki yapılanmasına yönelik kıymetli soruşturmalarda misyon alan İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Can Tuncay, darbe teşebbüsüne giden süreçte 28 Şubat’ın tesiri olduğunu söyledi. 15 Temmuz 2016’da İstanbul’da terör savcılığında bulunan Can Tuncay periyoda dair daha evvel konuşulmayanları anlattı.

AHTAPOTUN KOLLARI ÜZERE

FETÖ’nün, ahtapotun kolları üzere tanım edilebileceğini tabir eden Tuncay, “Ne kadar hücre olduğu itirafçı beyanlarıyla ve örgütün arşivinin ele geçirilmesiyle, ilgili alanlardaki arşivinin ele geçirilmesiyle aydınlanabilen bir olgu.” dedi.

Asker şahısların itiraf beyanlarından bunun anlaşılabildiğini aktaran Tuncay, şöyle devam etti:

“Siz de Anadolu çocuğusunuz, mütedeyyinsiniz, sizin de silahlı kuvvetlere girmeye hakkınız var fakat mevcut bu devlet siyaseti sebebiyle kendinizi gizleyeceksiniz, saklayacaksınız. Yani örgüt mensuplarının moral motivasyonlarının kuvvetlendirilmesi ve silahlı kuvvetlere sızmalarının sağlaması manasında da 28 Şubat’ın bir değeri bulunmakta.”

Soruşturma sürecinde örgütün kapalı hücre yapılanması da deşifre edildi. Darbe teşebbüsünde bu bilinmeyen hücrelerin tamamının kullanılmadığı belirlendi.

ÖRGÜT DARBE TEŞEBBÜSÜNDE HÜCRELERİN TAMAMINI KULLANMADI

Ankesör soruşturmaları yoluyla ülke genelinde tespit edilen asker şahıs sayısının, darbe teşebbüsüne katılan, iştirak eden asker şahıs sayısından yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu vurgulayan Tuncay, “Yani bu da bize şunu gösteriyor. Örgüt, darbe teşebbüsünde hücrelerinin tamamını kullanmadı. 15 Temmuz darbe teşebbüsüne katılan şahıs sayısı 5 bin 761 muvazzaf askeri işçi, 1676 er ve erbaş, 1214 askeri öğrenci biçiminde tabir edilebilirken, ankesör soruşturmalarında şu ana kadar 30 bine yakın bir sayıyı bulmaktadır. ” dedi.

Soruşturmalarda örgüt mensuplarının darbe teşebbüsünde de hücre yapılanmalarını deşifre etmeyecek formda hareket ettikleri belirlendi.

Tuncay, şunları söyledi:

“Örgüt mensubu jandarma yüzbaşı rütbesinde bir işçi itirafçı olduktan sonra şu formda bir beyanda bulunmuştu. ’15 Temmuz’dan evvel, iki gün evvel benden sorumlu sivil mahrem imam beni aradı, 15 Temmuz günü mesaini bitirdikten sonra Sabiha Gökçen havalimanına git, orada senin yanına biri gelecek, amiri tanıyor musun diyecek ve o ne diyorsa onu yap.’ Bu şahıs 15 Temmuz günü Sabiha Gökçen Havalimanı’na geldiğinde yanına öbür bir askeri işçi geliyor ve ‘amiri tanıyor musun?’ şifresini söyledikten sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işgal edilmesi planına dahil oluyor.”

MÜCADELE BİRİNCİ GÜNKÜ ŞUURLA SÜRMELİ

Ankesör soruşturmaları, TSK içinde darbede yer almayan örgüt yapılanmasının deşifre edilmesini sağladı. İtirafçı beyanları ve ele geçirilen dijital gereçlerin çözümlemeleri sayesinde FETÖ’ye yönelik kıymetli operasyonlara imza atıldı. Lakin İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Can Tuncay, “mücadele birinci günkü şuurla sürmeli” ikazında bulundu.

FETÖ KLASİK BİR TERÖR GÖRGÜTÜ DEĞİL

FETÖ’Nün klasik bir terör örgütü olmadığını vurgulayan Tuncay, “Asimetrik tabir edebileceğimiz bir terör örgütü. Birebir vakitte bir istihbarat ve casusluk örgütü. En büyük silahlı aksiyonlarının 15 Temmuz’da gerçekleştirmişlerdir bu uğraş için. Birinci günkü şuurla devam ettirilmesi gereken bir gayret olduğu kanaatindeyim. Zira örgütün yeni metotları deşifre ediliyor, yeni teknikler ortaya çıkarılıyor. Devamlı bir halde gayret edilmesi gerektiği kanaatindeyim.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir