Gerçeği Öğrenince Şok Oldu: Annesi Diye Bildiği Kişi Anneannesi, Ablası Diye Bildiği Kişi Annesi Çıktı!

İstanbul’da yaşayan 51 yaşındaki Baht Dedeyi, ablası diye bildiği Yurdağül Dedeyi’nin 10 yıl evvel vefat döşeğindeki itirafı sonrası büyük şok yaşadı. Kader Dedeyi, Almanya’da yaşayan ve ablası bildiği kişinin annesi olduğunu öğrendi. 

Dedeyi’nin annesi bildiği kişi anneannesi, babası bildiği kişi ise dedesi çıktı.

İstanbul’da yaşan 51 yaşındaki Baht Dedeyi, 10 yıl evvel ablası  diye bildiği Yurdağül Dedeyi’nin mevt döşeğinde yaptığı itirafla şok oldu. Kader Dedeyi, annesi bildiği kişinin anneannesi, ablası bildiği kişinin ise annesi olduğunu öğrendi.

Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberine nazaran, 1972 yılında Almanya’da doğan Yazgı D., yıllarca Bağcılar’da annesi Güllüzar ve babası Abbas D. ile birlikte yaşadı. Evlendikten sonra kendi yuvasını kurarak meskenden ayrıldı. Bir çocuk babası olan Yazgı D.’nin akrabası olarak Almanya’da ablası bildiği Yurdagül D. yaşıyordu.

Almanya’da evli ve bir kız çocuğu annesi olan ablası Yurdagül, 10 yıl evvel hastalandı. Ölümcül hastalığa yakalanan Yurdagül, İstanbul’a döndü. Mevt yatağında Baht D.’yi, çağıran abla Yurdagül, şok bir itirafta bulundu. Yurdagül, Baht D.’ye, ablası olmadığını annesi olduğunu söyledi.

‘Sana kendimi abla olarak tanıttım’

Yurdagül, Kader’e şu savlarda bulunuyordu:

‘1971 yılının sonlarında evlenmek için Almanya’ya gidecektim. İstanbul’da pasaport işlemlerimi yaparken, tanıştığım bir polis memuru bana tecavüz etti. Almanya’ya gittim. Evlilik hazırlığı yaparken sana gebe olduğum ortaya çıktı. Evleneceğim kişi bu çocuğu istemiyorum dedi. Artık çocuğu aldırma vakti geçmişti. Seni doğurdum. Sonra İstanbul’a annem ve babama gönderdim. Annem ve babam seni nüfuslarına kaydetti.”

Kader’i İstanbul’a gönderdikten sonra Almanya’da evlendiğini anlatan Yurdagül Dedeyi, ‘İstanbul’a daima seni görmek için geliyordum. Olayı kapalı tuttuk. Ve sana kendimi abla olarak tanıttık. Senin babanın ismi de B.G.,” dedi. Yurdagül’ün savlarına nazaran anne olarak bildiği kişi anneannesi babası bildiği kişi ise dedesiydi.

Kader Dedeyi, babası olduğu sav edilen B.G.’nin bir bakkal dükkanı işlettiğini tespit etti. B.G.’ye giden Yazgı Dedeyi, annesinin anlattıklarını anlattı. B.G., olayı yalanladı. Bir mühlet sonra B.G. ve akabinde annesi olduğunu argüman eden Yurdagül, hayatını kaybetti.

DNA testi gerçeği ortaya çıkardı

Kader Dedeyi, 3 yıl sonra Yurdagül’ün bu savları üzerine dava açmak için harekete geçti. Personel olarak çalıştığı için avukat tutmaktan zorlanan Dedeyi, sonunda kendisine yardımcı olabilecek bir avukat buldu. Avukat Funda Sadıkahmet, ablası olarak bildiği Yurdagül Dedeyi’nin müvekkili Baht Dedeyi’nin gerçek annesi olup olmadığının tespit edilmesi için annelik davası açarak DNA testi istedi. Mahkeme kararı ile yapılan fethi kabirde Yurdagül Dedeyi’nin DNA’sı alındı. Baht Dedeyi’nin alınan kan örneği ile yapılan karşılaştırmada DNA uyuştu. İtiraflarda bulunan Yurdagül Dedeyi’nin palavra söylemediği ortaya çıktı. Yurdagül Dedeyi, Baht Dedeyi’nin annesiydi.

Mahkeme kararı ile ölen Yurdagül Dedeyi’nin, Yazgı Dedeyi’nin annesi olduğu katılaştı. Mukadderat Dedeyi, bu defa B.G. hakkında babalık davası açtı. 3 çocuk sahibi olan B.G.’nin çocukları, bu dava karşısında karşı itirazlarda bulundu. B.G. için de fethi kabir istenerek DNA örneği talep edildi. Görülen duruşmaların akabinde, B.G.’nin erkek oğlundan DNA alınması kararı çıktı. B.G.’nin oğlundan alınan kan örneği ile Mukadderat Dedeyi’nin alınan kan örneğinin DNA karşılaştırılması yapıldı. Yapılan karşılaştırma da DNA birbirleriyle uyumlu çıktı. Çıkan DNA sonucuna nazaran, Baht Dedeyi’nin babası B.G.’ydi.

“Arkadaşlarım takılırdı bana ‘deden mi?’ diye”

Kader Dedeyi, birinci duyduğunda olayın şokunu uzun müddet üzerinde atamadığını söyledi. Dedeyi “Ablam bildiğim annemi çok severdim. Çocukluğumda Almanya’da geldiğinde bana çok oyuncak alırdı. Her geldiğinde bana çok âlâ davranırdı severdi. Nereden bilecektim ki gerçek annem olduğunu. Annem ve babam olarak bildiğim anneannem ve dedem beni okula götürdüğünde arkadaşlarım bana çok takılırdı ‘Baban ve annen çok yaşlı’ diye. Dikkatimi de çekerdi arkadaşlarımın anne ve babaları benim annem ve babamın yanında genç kalırdı daima merak ederdim. Gerçeği öğrendiğimde, kaç avukat buna inanmadı. Sağ olsun Funda hanım bu mevzuda bana çok yardımcı oldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir