Her 4 çalışandan biri ‘sessiz istifa’ modunda

Üyeleri ortasında işverenler ve CEO’ların bulunduğu Vizyon 100 Platformu, bu yıl beşinci doruğunu düzenledi. “Dijital CxO ve Önderler Zirvesi” başlığını taşıyan tertibe, 300’e yakın şirketin CEO ve üst seviye yöneticisi katıldı. Tepe kapsamında “Yeni Devrin Getirdiği Değerli Fırsatlar” başlıklı panel gerçekleştirildi. Panelin moderatörlüğünü Başarsoft CEO’su ve Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanvekili Alim Küçükpehlivan yaptı. Küçükpehlivan moderatörlük esnasında yaptığı konuşmada CEO ve işverenlere seslenerek, “Sadece pazarı ve müşteriyi bilmeniz yetmiyor. İşe gelip giden fakat iş üretmeyen yani ‘sessiz istifa’ moduna geçen çok çalışan var. Ve işverenler bunun farkında değil” dedi.

Pandemi sonrasında gelişen ve ‘sessiz istifa’ olarak isimlendirilen süreç hakkında konuşan Küçükpehlivan, “Araştırmalara nazaran, Türkiye’deki her 4 çalışandan biri ‘sessiz istifa’ denilen modda bulunuyor. Her 3 şahıstan biri ise kendisini çalıştığı şirkete ilişkin hissetmiyor. Bizim çalışanları da maça dahil etmeniz gerekiyor. Burada çok büyük bir ıstırabımız var. Türkiye’de bu çok büyük bir sorun. Bizim kültürümüz bunu çalışanlarına, çocuklarına aktaran, kapsayıcı bir kültür değil. Bu meseleleri çözebiliyor ve yönetebiliyor olmamız gerekiyor” dedi.

ÇALIŞANLARDA YETENEK YÖNETİMİ

Zirvede bir de panel düzenlenirken, aktiflik boyunca 24 CEO kelam alarak fikirlerini lisana getirdi. Panel kısmı de dahil aktifliğin tüm moderasyonunu Alim Küçükpehlivan üstlendi. Küçükpehlivan, yetenek idaresinin çalışanları kaybetmemek için çok değerli hale geldiğine dikkat çekerken, konuşmacılar pandemi sonrasında çabucak hemen tüm kesimlerde yaşanan dijital dönüşüm ve yeni bakış açıları üzerine, kendi faaliyet alanlarındaki gelişmelerden örnekler verdi.

Etkinlikte pandemi sonrası gündemimize giren kıtlık, azalan kaynaklar, insanların tükenmişliği ve global ısınma üzere faktörler konuşulurken, tüm bunların farklı bölümlerdeki yansımaları ve dijitalleşmenin getirdiği yeni süreçler anlatıldı. 1990 sonrası doğumlu Z jenerasyonunun beklentilerinin de değiştiğini söz edilen aktiflikte kelam alan CEO’lar, dijital dönüşüm kapsamında; meslek, fırsat eşitliği, kapsayıcılık, yetenek, sürdürülebilirlik üzere bedellerin daha fazla ön plana çıkmaya başladığını söz ettiler.

Önümüzdeki beş yılda küresel bir vizyon ile yoluna devam edecek olan Vizyon 100 Platformu, doruğun gelecek yılki toplantılarını da Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel olarak 2023 vizyonu ile Çeşme’de yapacaklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir