Hint aktivist Shiva’dan Atatürk vurgusu

İzmir’de gerçekleşen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin konuklarından Hint müellif ve ekolojik aktivist Prof. Dr. Vandana Shiva, ‘Doğa Ana ve İnsanlığın Geleceği’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Ekolojinin sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Shiva, tabiata dokunulmamasını istedi. Shiva; “Bizi ayakta tutan şey tabiat. Bizler ayaktayız zira tabiat ayakta. Türkiye’de tabiat ana deniliyor, tabiat ana deniliyor. Kültürlerimizin tamamında aslında tabiat yaşıyor ve bunu anne olarak görüyoruz. Bizi sarıp sarmalıyor. Tabiatın sunduğu nimetlerden insan eliyle eserler çıkıyor. Bütün bu hayat ve iktisat tabiatta başlıyor. İktisat tekrar ekolojiye dayalı. Ekoloji sürdürülebilir olmazsa iktisat de kaybolacak” tabirlerini kullandı.

“YATIRIM GELECEĞİ DAHA DÜZGÜN HALE GETİRMEKTİR”

Yatırımın para yatırma alanı olarak görülmemesini gerçekte yatırımın geleceği daha uygun hale getirme maksadı taşıdığını belirten Shiva kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Günümüzde biz bu istikrarın dışına çıktık. Klasik bir tarlayı kimileri yakışıksız olarak görebilir. Aslında dağları bir kanun olarak görüyoruz. Tarlada bir iş yapmak ya da eser üretmek dünyayı güzelleştirme sanatı. Aslında dünya yaşamaya devam ediyor. Bizim maksadımız bunun bir kesimi olmak ve sürdürülebilir olmasını sağlamak. Tabiat göz önüne alınmıyor. İklim değişikliği de ekolojik gerilemeden başlıyor. Dünya yaşayan bir sistemdir. Bir bütün ve dışarıdan bir müdahale olmaması gerek.”

“EKOLOJİYİ TEŞVİK ETMELİYİZ”

“Kendi kaynaklarınızı kullanamadığınız vakit esaret başlar” diyen Prof. Dr. Shiva üretimde kimyasalların kullanıldığı sistemlerle hayatın devam etmeyeceğini kaydetti.

Shiva; “Organik unsurlar artırıldığında beslenme ve randıman de artar. Bizim dekar başına yanlışsız beslenmeyi ölçmemiz gerek. Atatürk üretime ‘zihniyetin ürünüdür’ demiştir. Gerecin bedeline ve değişimine bakacaksınız. Yalnızca elde ettiğiniz esere bakmayacaksınız. Ekolojiyi bir formda teşvik etmeliyiz. Çiftçiler bizim öğretmenimiz olacak. Tek bir gezegen ve tek bir insanlık var. Ekosisteme uygun bakmalıyız. Ekosistem sağlıklı olursa biz de sağlıklı oluruz” tabirlerini kullandı.

Bazı çeşitlerin tehdit altında olduğunu hatırlatan Shiva; “Bizim refahımız toprağın refahı, gelecekteki kuşakların refahı. Temel ölçüt budur. Toprak, tabiat, hayat. Gelecekteki kuşakların de hürriyeti ve bölünemez özgürlüğün tarifi bu” diye konuştu.

“ATATÜRK PERİYODUNDAN BERİ…”

Yaşanan sarsıntı felaketi nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileyen Shiva şunları söyledi;

*Küçük çocuklara yardım ettiğiniz ve bunu Atatürk periyodundan beri devam ettirdiğiniz için teşekkürler. Tabiatın ve etrafın korunması zihnin eseri olmalı.

*Dünyayı nasıl algıladığımızla alakalı. Ben Himalaya ormanlarında büyüdüm ve oradaki ağaçların kimileri buradaki meşelere benziyordu.

*Orman olmayan yerlerde yaşamak çok sıkıntı. Yer altındaki ve yer üzerindeki zımnî kıymetlerle ilgili doktoramı yaptım.

*Sizin tarihinizde de cumhuriyetin kurulduğu birinci yıllar bağımsızlık uğraşıyla ilgiliydi. Umutları nasıl tekrar kazanacağız? Umudunu tekrar içinde tut ve büyüt.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir