Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Vanlı gaziler, 48 yıl sonra savaştıkları topraklarda

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin tertibinde 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılarak, başarılı olmasında kıymetli misyonlar üstlenen 75 gazi, 48 yıl sonra tekrar birebir anıları yaşamak ve savaştıkları toprakları görmek için KKTC’ye gitti.

Gaziler birinci olarak sırt sırta çaba ettikleri harekatta şehit düşen cephe arkadaşlarının bulunduğu şehitliği ziyaret etti. Gaziler daha sonra KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı makamında ziyaret ederek bir ortaya geldi.

Gaziler, Tatar’a el imali Van kilimi ikram ettikten sora meclisi ziyaret etti. Meclis Lider Yardımcısı Fazilet Özdenefe tarafından karşılanan gaziler, meclisi gezerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Uzun yıllar sonra bir ortada olmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirten Muharip Gaziler Derneği Van Şube Başkanı Cafer Uğur, “48 yıl ortadan sonra tekrar Kıbrıs’ı görmek beni ve arkadaşlarımı memnun etti. Bu isteğimizi geri çevirmeyen ve destekleyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekilimiz Sayın Ozan Balcı’ya teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir