Kötü haber alınca neden ağzımızı kapatırız? Eski FBI uzmanı her gün yaptığımız hareketlerin nedenini açıkladı

Eski FBI casusu ve beden lisanı uzmanı Joe Navarro, berbat haber duyduğumuzda ağzımızı kapama refleksi göstermemizin nedenlerini sıraladı.

Wired mecmuasının teknoloji dizisi kapsamında toplumsal medyada soruları yanıtlayan Navarro, kendimizi müdafaa refleksiyle yaptığımız hareketlerin ardındaki nedenleri anlattı.

Yüz binlerce yıl evvel insanların yırtıcı hayvanlarla kuşatılmış olarak yaşadığı periyotta geliştirdiği içgüdüsel davranışların bugüne de yansıdığını belirten Navarro, yırtıcı hayvanların avlanırken insanların nefesini dinlediklerini, bu nedenle insanların ağızlarını kapayarak saklandıklarını söyledi.

Joe Navarro

Tanınmış uzman, korktuğumuz vakit donup kalmamızın ve elimizle boynumuzu müdafaamızın da eski vakitlerden kalma bir korunma içgüdüsünün sonucu olduğuna dikkat çekti.

Uzman isim, “Bir tehdit gördüğümüzde donup kalıyoruz. Neden? Daha evvel kaçmışızdır ancak yakalanmışızdır. Yırtıcılar kaçanları yemiş, duranlara dokunmamıştır. Bu nedenle hareket etmeden durmayı öğrenmişiz” dedi.

‘KOLLARI BAĞLAMAK SAVUNMA REFLEKSİ DEĞİL’

Vücut lisanındaki birçok davranışla ilgili çok fazla yanlış bilgi olduğunu kaydeden Navarro, örneğin kolları bağlamanın savunma refleksi olmadığını, kendine sarılmanın rahatlatıcı bir davranış hali olduğunu kaydetti.

Tüm bu davranışları çok eski atalarımızdan miras aldığımızı belirten Navarro, günümüze taşınan bu eski alışkanlıkların insanlığın korunmasında değerli olduğunu söz etti. Navarro, “Korkup ağzınızı kapattığınızda bir dahaki sefere yakınlardaki bir yırtıcı hayvandan kaçan atalarınızı düşünün” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir