Öğle yemeklerini arkadaşlarıyla yiyenler dikkat: Kilo aldırıyor

İş hayatında kimi vakit değerli iş toplantılarına ortam sağlayan, birden fazla vakit ise çalışanlar için günün en keyifli molalarından biri olan öğlen yemeğinin kilo alımına farklı bir tesiri olduğu ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırmaya nazaran; bilhassa bayanlar arkadaşlarıyla öğlen yemeği yerken ortalama 150 ekstra kalori alıyor. Bir laboratuvar deneyinde, 26 bayan üç gün öğünlerini bir arkadaşıyla geçirirken, üç gününü de yalnız yiyerek geçirdi. Araştırmada bayanların, yanlarından kendilerine eşlik eden biri olması halinde üç gün boyunca fazladan ortalama 540 kalori aldıkları görüldü.

YILDA 4 KİLO ALDIRIYOR

63 bayanın katıldığı ikinci bir deneyde de bir bayanın diğerleriyle günde en az bir öğün yemek yemesi halinde yılda 4 kilo alma riski taşıdığı bulundu.

Appetite mecmuasında yayınlanan araştırmanın müellifi Birmingham Üniversitesi’nden Profesör Suzanne Higgs araştırma sonuçlarıyla ilgili şu halde konuştu:

“İnsanlar, arkadaşlarla süratli bir öğlen yemeği bile olsa, toplumsal yemenin muhtemelen daha fazla yemek yemeyle kontaklı olduğunun farkında olmalı. Bu araştırma yalnızca bayanlara baksa da her iki cinsiyette de birebir etkiyi bekliyoruz. Bu çalışmanın tavsiyesi, arkadaşlarla yemek yemeyi bırakmak ya da her öğünü tek başına yemek değil, tahminen evvelden plan yapmak ve menüden daha sağlıklı bir seçenek sipariş etmek. Arkadaşlarınızı bir akşam yemeğine davet ettiğinizde ise kendinize sabit bir porsiyon almak da uygun bir strateji olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir