Ordu’da sahile yakın ilçelerde büyük tehlike!

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerin akabinde Ordu’da, zelzeleye yönelik çalışmalara sürat verildi. Bu kapsamda Ordu Büyükşehir Belediyesi, ‘Deprem, Doğal Afetler, Risk İdaresi ve Kentsel Düzgünleştirme Daire Başkanlığı’ kurdu. Başkanlık bünyesinde oluşturulan gruplar, Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde yapı kontrol çalışması başlattı. Kısa müddette 5 binden fazla binayı inceleyen takımlar, riskli binaları belirledi.

‘Ordu’da değerli olaylarla karşılaştık’

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, kentin afet bölgesi olması nedeniyle 1 yıl evvel çalışmalara 19 ilçedeki yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesiyle başladıklarını ve sarsıntı önlemleri kapsamında da incelemelere taraf verdiklerini belirtti. Güler, 2000 yılından evvel inşa edilen yapıların kontrolüne başladıklarını söz ederek, “2000 yılını milat seçiyoruz. Maalesef Ordu’da kıymetli olaylarla karşılaştık. 2000 yılından evvel yapılan inşaatlarda Altınordu’da yüzde 70, Ünye’de yüzde 60, Fatsa’da yüzde 50 oranında risk tespit ettik. 2000 yılından öncesi yapılan binaların hem çimento kalitesi hem demir özellikleri çok fazla.

Bu bölge, korozyon bölgesi. Deniz suyu ve rutubetle birlikte buradaki demirlerde korozyonun oluşturduğu riskler var. Bunları bir bütün halinde ele alıp çalışmaları yapıyoruz. Burada daha evvelden riskli olarak belirlenen yerler vardı. Oraları kaldırdık ve orada kentsel dönüşe başladık. Kontrollere tartı veriyoruz. Kolon kısımları, kirişlerle oynamalar üzere bunlarla ilgili tespitlerimizi yaptık” diye konuştu.

‘İnşaat sahiplerinin de hassas olması lazım’

Riskli olarak belirlenen binaların sahipleriyle görüşme halinde olduklarını söyleyen Güler, “Burada yalnızca bizim yaklaşımımız değil, apartman, inşaat sahiplerinin de bu noktada hassas olması lazım. Bu zelzelenin tek bir yararı oldu, büyük bir hassaslığı oluşturdu. Artık vatandaşlar bizleri arıyorlar ve binalarını nasıl yapalım diye soruyorlar. Bizler de onlara hem mevzuatı anlatıyoruz hem yapılması gerekenlerin, hızla yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bununla ilgili finans sistemini de oluşturduk. Artık ağır bir halde kazmayı vurup, bu çalışmaları yapıp kentsel dönüşümü uygulamalara devam ettirmektir” diye konuştu.

‘Yanlış işlere göz açtırmayacağız’

Denetimlerde kolonların delindiğinin tespit edildiğini kaydeden Güler, “Alt katlardaki, taban kattaki marketler, oto galeriler üzere iş yerleri maalesef bilinçsizce işler yapmış. Kimi yerlerde kolonlar delinmiş, kirişten kablo yahut boru geçirilmiş. Bunlar çok önemli riskler. Güçlendirme olmadığı takdirde yıkılması gerekiyor. Bu üzere yanlış işlere göz açtırmayacağız. Gerekli her türlü önlemi alacağız” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir