Trump’ın yargılanması | Pence’ten net sözler: “Korkunç bir mesaj”

Pence, NBC News’in “Meet the Press” programında Trump’ın “devlete ilişkin bâtın evrakları sakladığı” suçlamasıyla yargılandığı davaya ait sorulara karşılık verdi.

Eski bir ABD Lideri’nin mevcut idare tarafından yargılanmasının dünyaya ABD ile ilgili “korkunç bir mesaj” verdiğini söyleyen Pence, Trump’a yönelik iddianamenin kutuplaşmış Amerikan siyasetini daha da bölmeye hizmet ettiği değerlendirmesinde bulundu.

Pence, öbür yandan Trump’a yöneltilen argümanların “ciddi” olmasına rağmen, Lider Joe Biden’ın konutundan ve ofisinden çıkan bilinmeyen evraklara ve oğlu Hunter Biden hakkındaki savlara ait ilgili kurumların tıpkı tavrın sergilenmediğini ima etti.

Adalet Bakanlığı’nın herkese eşit muamele göstermesi gerektiğini kaydeden Pence, lider olursa Trump davasıyla ilgili af yetkisini kullanıp kullanmayacağına ait soruya ise net bir yanıt vermedi.

Pence, “Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerindeki kimi rakiplerimin neden eski Başkan’ın hatalı bulunacağını varsaydığını bilmiyorum.” yorumunu yaptı.

2020 başkanlık seçimlerinde “sahtekarlık” yapıldığı tarafındaki savları ve 6 Ocak Kongre baskını olayları üzerine Trump ile ortası açılan Pence, geçmişte, 2020 seçimleri konusunda Trump’ın, “hukuk takımı tarafından yanlış yönlendirildiğini” görebileceğini umduğunu söyledi.

Pence, “Kendisini anayasanın önüne koyan hiç kimse lider olmamalı.” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir