ABD’den İran İHA’larını hedef alan yaptırım

ABD hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’daki işgalci atakları sırasında Ukrayna’daki kentlere ve elektrik altyapısına saldırmak hedefiyle Rusya’nın İran’dan insansız hava araçları (İHA) tedarik ettiğini belirterek, İran’a ilişkin insansız hava araçlarını hedefleyen yeni yaptırımlar uygulandığını duyurdu. ABD Hazine Bakanlığı, Ukrayna’nın altyapısına yönelik hücumlarda kullanılan İran üretimi insansız hava araçlarının üretimi yahut transferinde yer almakla suçladığı şirket ve şahıslara yaptırım uygulandığını aktardı. Yaptırımlar kapsamında kişi ve kurumlara varlık dondurması sağlanacağı belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Defalarca yaptığımız üzere, ABD, nerede olurlarsa olsunlar Rusya’nın Ukrayna’yı haksız yere işgalini destekleyen kişi ve şirketlere yaptırım uygulama konusunda kararlıdır” sözlerini kullanarak, “Bugünkü hareket, Rusya’nın İran üretimi İHA’ları Ukraynalı sivillere zulmetmek için kullanmasına imkan tanıyan şirketleri ve bireyleri ifşa ediyor ve sorumlu tutuyor” dedi.

Yaptırım uygulanan şirketler ortasında, İran İhtilal Muhafızları Ordusu (IRGC) Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’ne bağlı olduğu bilinen Shahed Aviation Industries Araştırma Merkezi’ne, İran ile Rusya ortasındaki uçuşları koordine etmek için İranlı bir şirketle işbirliği yapmakla suçlanan Birleşik Arap Emirlikleri hava nakliyatı şirketleri Success Aviation Services FZC ve iJet Küresel DMCC yer aldı. Hazine Bakanlığı, Success Aviation Services FZC ve iJet Küresel DMCC’ye karşı olan davanın Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti ile işbirliği içinde yapıldığını söyledi.

Hazine Bakanlığı ayrıca, zaten ABD yaptırımları altında olan özel askeri şirket Wagner group, IRGC Aerospace Force ve Qods Aviation Industries’in Dışişleri Bakanlığı tarafından yaptırım uygulandığını belirtti. Hazine Bakanlığı, yaptırım listesine eklenen şahıslar ortasında ise Wagner kümesinin Ukrayna’daki muharebe operasyonlarını desteklemek için İran insansız hava araçlarının satın alınmasına karıştığı suçlamalarıyla Abbas Djuma ve Tigran Khristoforovich Srabionov’un yer aldığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir