Almanya Başbakanı Scholz’un mülteci ‘esprisi’ne kimse gülmedi: Buna gülebilen ülkeyi yönetmemeli

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Nürnberg kentinde Protestan Kilisesi’nin düzenlediği bir aktifliğe katılarak göç ve mülteci siyasetine ait değerlendirmeler yaptı.

Almanya’nın, Avrupa Birliği’nin (AB) dış hududunda bulunan bir ülke olmamasına karşın en fazla iltica başvurusu yapılan ülke olduğunu belirten Scholz, ülkeye giden mültecilerin büyük kısmının diğer AB ülkelerinde kayıt altına alınmadığını söyledi.

Scholz, Almanya’ya giden yüksek sayıdaki mülteciye işaret ederek, “Önceden Avrupa Kurulunda bu espriyi yaptım. Almanya’nın Akdeniz’e büyük bir kıyısı olmalı. Zira hakikaten Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere nazaran, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gelen sığınmacıların birçok Almanya’ya geliyor.” sözlerini kullandı.

AA’nın aktardığına nazaran Almanya Başbakanı Scholz’un “espri” olarak nitelediği sözleri toplumsal medyada reaksiyon çekti.

Akdeniz’de gemilerle sistemsiz göçmenleri kurtarma çalışmaları yapan Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Scholz’u eleştirdi: “Sadece 2023’te Akdeniz’de 1150’den fazla vefat yaşandı. Şansölyenin aklına gelen berbat bir espri. Bunun üzerine gülebilen ülkeyi yönetmemeli.”

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Matthias Hauer de bilhassa bir Alman başbakanının oburlarının acısıyla dalga geçmemesi gerektiğini belirtti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Lilly Baudszun da “Sosyal demokrat bir lider beşerler hakkında asla bu türlü konuşmamalı.” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir