Ankara müzelerini kapsayan projenin uygulamasına sayılı günler kaldı

Yürütücülüğünü Doç. Dr. Burcu Zeybek ve Doç. Dr. İlknur Doğu Öztürk’ün yaptığı projenin son basamağına gelindi. Motto odaklı bir paylaşımla topluluk oluşturmayı hedefleyen ve müze ziyaretçilerinin tecrübelerini Instagram #ankaramüzeleri hashtagi altında toplayacak. Dünyada birçok örneği olan bu paylaşım hareketindeki temel maksadı kültürel yerleri daha erişilebilir hale getirmek, toplumsal ağ etkileşimleri teşvik etme ve ziyaretçi ilgi cazip yollarla irtibat kurma bahtına sahip olmak.

FOTOĞRAFLARI TOPLUMSAL MEDYADA PAYLAŞACAKLAR

Sözü edilen paylaşım hareketine katılmak için, 18-24 Mayıs 2023 tarihleri ortasında Ankara Müzeleri’ni ziyaret edenlerin kendi Instagram hesaplarında #ankaramüzelerini etiketleyerek dilediği fotoğrafı post olarak paylaşabilirler. Böylelikle o hafta içinde hesabını erişime açmış olan tüm ziyaretçi paylaşımları onların tecrübeleri ve görüşleri çerçevesinde tahlil edilecek.

PROJE 2 YILDIR SÜRÜYOR

2 yıldır süren bu proje bünyesinde konusunda uzman birçok akademisyenin katıldığı paneller gerçekleştirilmiş, akademik yayınlar yapılmıştır. Ayrıyeten paylaşım hareketi öncesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün takviyeleriyle 28 Nisan 2023 tarihinde Ankara’da müze uzmanlarına yönelik “Çağdaş Müzecilik Anlayışında Bağlantı ve Etkileşim” başlıklı bir eğitim gerçekleştirilmiştir.

Eğitimin birinci kısmında Doç. Dr. İlknur Doğu Öztürk tarafından kendini daha uygun tabir etme ve faal dinleme maharetlerine değinilmiş. Bununla birlikte vücut lisanı ile yansıtılan sözlerin manaları aktarılmıştır. Projenin motto odaklı paylaşım kısmını anlatan Doç. Dr. Burcu Zeybek ise paylaşım hareketiyle neyi amaçladıkları, bununla gerçekleşecek bilimsel yayınlarlın Ankara’nın Marka Kent olmasına sağlayacağı katkıyı söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir