Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz enflasyon tahmininin neden yükseldiğini açıkladı: Deprem bütçe açığı ve kurdaki dalgalanma

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yıl sonu enflasyon iddiasının yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkarıldığını açıkladı. Enflasyonun 2024’ün ikinci çeyreğinde yüzde 60 civarı ile tepe yaptıktan sonra düşüşe geçeceğini belirten Erkan, yüzde 5 enflasyon maksadını değiştirmeyeceklerini kaydetti. TCMB’nin bağımsızlığına vurgu yapan Erkan, “Benden hiçbir vakit siyasi bir açıklama almayacaksınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı canlı yayında, ekonomik gelişmelere ait açıklamalarda bulundu.

“Deprem bütçe açığımızda önemli bir tesir oluşturdu”

“Enflasyon beklentilerimizin üstünde.”

diyen Yılmaz, enflasyon kestiriminin yükseltilmesine ait ise,

“Bütçe istikrarıyla ilgili farklı ögelerin ve zelzelenin büyük bir tesiri var. Yalnızca bu sene merkezi idarede 762 milyar TL sarsıntı için harcama yapacağız. Büyük bir külfet. Bütçe açığımızda önemli bir tesir oluşturdu. Telafi etmek için aldığımız önlemler olumlu yansıdı lakin enflasyona tesir etti.”

dedi.

“Kurda gerçek bir tabana geldik bunun da enflasyonda etkisi var”

Yılmaz’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Enflasyon beklentilerimizin üstünde. Neden bu türlü bir tabloyla karşı karşıya kaldık? Bütçe istikrarıyla ilgili sarsıntı ve farklı ögelerin tesiri var. Yalnızca bu sene merkezi idarede 762 milyar TL zelzele için harcama yapacağız. Büyük bir külfet. Bütçe açığımızda önemli bir tesir oluşturdu. Telafi etmek için aldığımız önlemler olumlu yansıdı lakin enflasyona tesir etti.

Kurlarda istikrarlı seyir vardı, piyasa kuru ile Merkez Bankası kuru ayrışmaya başlamıştı. Kurda gerçek bir yere geldik bunun da enflasyonda etkisi var. Bu süreçte Merkez rezerv biriktirmesinin de tesiri var. Risk primini aşağı çeken bir durum. Kurdaki hareketlilikle enflasyonu da düşünmemiz gerekiyor. Bu da iddialarımızı güncellememizi gerektirdi. Bu süreksiz bir durum, daha kalıcı bir enflasyon için güçlenmiş olduk. İnşallah önümüzdeki periyot devam ettireceğiz.

Ek bir vergi olacak mı?

Ek bir vergi yıl sonuna kadar gündemimizde yok.

En düşük emekli maaşına ait yıl sonunda yeni bir kıymetlendirme yapılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir